פרישה מעבודה לגמלאות

פרישה מעבודה לגמלאות

מהו גיל פרישה מעבודה?

גיל הזכאות לקבלת פנסיה תעסוקתית, גיל הפרישה, הוא הגיל שבו ניתן לפרוש מעבודה לגמלאות, גיל 67 לגברים ו- 62 לנשים (נכון לינואר 2017). בגיל זה יכולים העובד או העובדת לפרוש מהעבודה ולקבל, בכפוף לתנאים הקבועים בדין או בהסכם, פנסיה. החל מגיל הפרישה ניתן לתבוע ולקבל גם קצבת זקנה בהתאם למבחן הכנסות. בעוד שלאחר הגעה לגיל הזכאות לקצבת זקנה, קבלת הקצבה אינה מותנית עוד בגובה ההכנסות.

גיל פרישת חובה הוא הגיל שבו המעסיק רשאי לחייב עובד לפרוש, הוא גיל 67 (לנשים וגברים) עם זאת, בכפוף להסדרים הקבועים בחוק, בהסכמי עבודה קיבוציים או בהסכמים אישיים, ניתן לעיתים להמשיך לעבוד מעבר לגיל פרישה חובה. הסדר פרישה מעבודה מאוחר יותר קיים למשל בשירות המדינה.

גיל פרישה מוקדמת הוא גיל 60 בו חלק מקרנות הפנסיה התקציבית מאפשרות פרישה מעבודה בגיל המקדים את גיל הפרישה וזאת תוך הפחתה באחוזי הגמלה המשולמת לפורש, בשל הפרישה המוקדמת. עם הגיעם לגיל פרישה מוקדמת, רשאים עובדים בישראל לצאת לפנסיה מוקדמת ולהתחיל לקבל קצבת פנסיה חודשית. נשים אשר נולדו עד אפריל 1955, רשאיות לפרוש פרישה מוקדמת אף לפני גיל 60 (בטווח של גילאים המשתנים לפי שנת לידתן).

מתחת לגיל פרישה מוקדמת, עובדים בישראל אינם זכאים להפסיק לעבוד ולקבל פנסיה, אלא אם נקבע בהסכם בינם לבין המעסיק, כי גיל הפרישה המוקדמת יהיה נמוך מהגיל הקבוע בחוק. במקרים הללו נושא המעסיק במלוא העלויות הנובעות מכך.

קיימים גם מגזרים תעסוקתיים שונים כגון העובדים בתחומים הביטחוניים כגון צבא קבע, שירותי כבאות, שב"כ, שירות בתי הסוהר ואחרים, אשר בהם קיימים הסדרי נקודתיים וייחודיים של פרישה מעבודה. קיימות גם משרות מיוחדות, כגון שופטים ורבנים, בהן נהוגים הסדרי פרישה  מעבודה מיוחדים. בנוסף לכך, קיימות גם נסיבות מסוימות, כגון מצבים בריאותיים, לגביהן ישנם הסדרי פרישה מיוחדים גם כן.

אפליה בעבודה מחמת גיל מתקדם

חובת המעסיק לערוך שימוע לעובד הפורש

על כל מעסיק לערוך שימוע לפני פיטורין לעובד טרם ההחלטה לפטרו. הליך השימוע נועד להבהיר לעובד את הסיבות בגינן נשקל לפטרו, וכן ליתן הזדמנות נאותה לעובד להסביר ולשכנע את מעסיקו להשאירו במקום עבודתו ולשנות את רצון רצונו לפטרו.

הליך השימוע הנערך לעובד המבקש להמשיך לעבוד לאחר גיל הפרישה החוקי שונה מהליך שימוע אשר נערך ביוזמת המעסיק טרם פיטורים או לפני קבלת החלטה אחרת של המעסיק שעשויה לפגוע בעובד. בהתאם לחוק גיל פרישה, הכלל הוא כי העובד הולך לפרישה מעבודה לגמלאות בגיל 67, כאשר המשך עבודה לאחר גיל 67 (גיל הפרישה החוקי) הינו בגדר החריג לכלל.

על כן, עובד המבקש להחיל את החריג בעניינו נדרש לשכנע את מעסיקו כי התקיימו בעניינו נסיבות חריגות אשר מצדיקות את המשך העסקתו. עובד כאמור אינו נדרש להפריך או להזים את טענות המעסיק, שהרי למעסיק אין טענות כלפיו והוא אף אינו נדרש לשכנע את בעל הסמכות להימנע מפגיעה בזכויותיו, שכן אין לעובד זכות אוטומטית להמשיך לעבוד לאחר גיל הפרישה.

כנגד זכות העובד לבקש את המשך קשר העבודה, קמה חובה למעסיק להפעיל שיקול דעת ראוי ופרטני במענה לבקשה זו של העובד. על המעסיק להקשיב בנפש חפצה, ולשקול בתום לב, בקשה עניינית של עובד להארכת תקופת עבודתו. אין משמעות הדבר כי המעסיק מחויב להיענות לבקשה, אלא רק לשקלה בכובד ראש בהתחשב בכלל הנסיבות הרלבנטיות. בין השיקולים ניתן למנות שיקולים אשר נוגעים לנסיבותיו האישיות של העובד, לרבות מספר שנות עבודתו במקום העבודה, היקף זכאותו לגמלה ומצבו הכלכלי והמשפחתי. סוג נוסף של שיקולים עניינם תרומתו של העובד למקום העבודה, לרבות אופי התפקיד המבוצע על-ידו, מידת הצלחתו בביצועו, האם יש חשש אובייקטיבי שכישוריו פחתו עם הגיל, האם יש אפשרות להעבירו לתפקיד אחר ועוד כיוצ"ב.

סוג אחר של שיקולים (ואין בכך רשימה סגורה) הינו שיקולים מערכתיים של מקום העבודה דוגמת צרכיו האובייקטיביים של מקום העבודה פנימה ובתחרות מול מעסיקים אחרים באותו תחום, קשיים כלכליים, עובדים הממתינים לקידום ועוד. על המעסיק יהא לקחת בחשבון גם שיקולים פנסיוניים אשר נוגעים להסדרי הפנסיה הנוהגים במקום העבודה. בנוסף, ראוי כי המעסיק ישקול האם קיימת אפשרות להמשך העסקתו של העובד בדרך אחרת, דוגמת הפחתת משרתו למשרה חלקית או היעזרות בו כיועץ חיצוני. המעסיק יהא רשאי לשקול גם השלכות רוחב, ככל שישנם עובדים נוספים שהגישו בקשות דומות, נוכח עקרון השוויון. ייתכן והמעסיק יהא מחויב גם למשא ומתן או היוועצות עם נציגות העובדים בקשר לכך, בתלות במאפייניו של אותו מקום עבודה ובהסדרים הקיבוציים הנהוגים בו. המעסיק יהא מחויב להפעיל קריטריונים אחידים ושוויוניים, בהתחשב בין היתר באופיו של מקום העבודה, וליישמם בתלות בנסיבותיו הספציפיות של כל עובד ועובד.

רות רפאלי משרד עורכי דין הינו משרד עתיר ניסיון בתחום דיני עבודה. משרדנו מייצג עובדים ומעסיקים וישמח לבחון עבורכם את פרישתכם מהעבודה לרגל גמלאות ולייעץ לכם בתחום דיני עבודה.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני עבודה צור קשר.

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support