משמורת

משמורת

סעיף 15 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 קובע כי "אפוטרופסות ההורים כוללת את החובה והזכות לדאוג לצרכי הקטין, לרבות חינוכו, לימודיו, הכשרתו לעבודה ולמשלח יד ועבודתו, וכן שמירת נכסיו, ניהולם ופיתוחם; וצמודה לה הרשות להחזיק בקטין ולקבוע את מקום מגוריו, והסכמתו לייצגו".

הסעיף מגדיר את תפקיד ההורים כאפוטרופוסים טבעיים לילדיהם. באין הסכמה בין ההורים מגדיר סעיף 19 לחוק כי ההורים יוכלו לפנות לבית המשפט אשר יכריע בנושא.

סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, הידוע גם כ"חזקת הגיל הרך" קובע כי "לא באו ההורים לידי הסכם כאמור בסעיף 24, או שבאו לידי הסכם אך ההסכם לא בוצע, רשאי בית המשפט לקבוע את הענייניים האמורים בסעיף 24 כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת".

עקרון "טובת הילד"

עיקרון "טובת הילד" הוא עיקרון אשר מנחה את בית המשפט בפוסקו בכל הקשור בעניינם של ילדים. העיקרון מובא במסגרת סעיף 17 לחוק ועל פיו מוכרעים סכסוכי משמורת בבית הדין הרבני ובבית משפט לענייני משפחה.

רצון הילד

ככל שגיל הילד גבוה יותר כך יינתן משקל רב יותר גם לרצונו. במקרים בהם הוכח כי הילד מוסת על ידי אחד ההורים ייתכן מצב בו על אף רצון הילד להיות במשמורת ההורה האחד, תיפסק משמורת אצל ההורה האחר.

משמורת משותפת

במסגרת משמורת משותפת שני ההורים הם משמורנים של ילדיהם ומשתתפים יחדיו בנטל הגידול והטיפול בילדים. בית המשפט יורה על משמורת משותפת על בסיס מספר פרמטרים בניהם תקשורת טובה בין ההורים, קירבת מקום המגורים, רצון הילדים במשמורת המשותפת ועוד כיוצ"ב.

זמני שהייה

במקרים בהם נתונה המשמורת בידי אחד ההורים להורה האחר מוקנות זכויות ראייה עם הילדים.

במסגרת זמני השהיה ייקבעו לרוב ביקור או שניים בשבוע אצל ההורה הלא משמורן עם לינה או בלי לינה וכן שבת שנייה לסירוגין. זאת בנוסף לזמני שהייה במהלך מחצית החופשות והחגים. במקרה של ילדים גדולים קיימת התחשבות גדולה גם ברצון הילדים והפעילויות שלהם.

רות רפאלי משרד עורכי דין הינו משרד אשר עוסק בתחום דיני המשפחה. משרדנו מייצג בתחום דיני המשפחה וישמח לייעץ בנושאים השונים בדיני משפחה.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני משפחה צור קשר.

 

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support