דברים מסוכנים, הימלטות, אש שיצאה מתחומה

דברים מסוכנים, הימלטות, אש שיצאה מתחומה

דברים מסוכנים

סעיף 38 לפקודת הנזיקין עוסק בשני נושאים: דבר מסוכן ודבר שנמלט וגרם נזק בהימלטו. הפירוש שנתנו בתי המשפט לדבר מסוכן הוא חפץ שמסוכן מעצם טיבו ושהסכנה היא חלק ממהותו הבסיסית. כגון, כלי נשק, סכין, כלי רכב, רעל.

במקרה כזה בסיס האחריות הינו רשלנות אולם עובר נטל ההוכחה אל כתפי הנתבע.

הימלטות

הוראת הסעיף חלה גם על כל דבר שנמלט וגורם לנזק (חוץ מאש או בעל חיים), לאו דווקא דבר מסוכן שנמלט, כגון מים לדוגמה. גם במקרה זה בסיס האחריות הינו רשלנות אך בהיפוך נטל ההוכחה. כך שאם מוכיח התובע כי הוא ניזוק כתוצאה מדבר אשר נמלט מתחומו של הנתבע – עובר נטל ההוכחה אל כתפי הנתבע להוכיח שלא הייתה התרשלות לגבי הדבר הנמלט מצד הנתבע.

אש שיצאה מתחומה

סעיף 39 לפקודת הנזיקין דן בנזק שנגרם על ידי אש שחרגה מתחומה. במידה והתובע מוכיח כי אש יצאה ממקרקעי הנתבע, התפשטה לעברו וגרמה לו נזק, נוצרת חזקת רשלנות שעל הנתבע לסתור אותה.

הנתבע יחשב אחראי לנזק גם במקרה של הצתה בזדון אשר גרמה לאש וזאת במידה והוא יכול היה לצפות כי עלולים להצית את רכושו והוא לא נקט אמצעים סבירים למניעת ההצתה או ההתפשטות של האש.

 

רות רפאלי משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני הנזיקין. משרדנו ישמח לייצג ולייעץ בנושאים השונים בתחום הנזיקין.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני נזיקין צור קשר.

 

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

 

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support