עושק

עושק

הרעיון אשר מנחה את הוראת העושק בחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973 (להלן: "חוק החוזים (חלק כללי)" או "החוק") הוא מוסר וצדק חברתי. בשונה מעילות הביטול האחרות שבפרק ב' לחוק, במצבים שבהם מטפלת עילת העושק נערך על ידי הצדדים חוזה מדעת ומרצון ובכל זאת דבק בו פגם אשר מצדיק התערבות. לשון עילת העושק היא: "מי שהתקשר בחוזה עקב ניצול שניצל הצד השני או אחר מטעמו את מצוקת המתקשר, חולשתו השכלית או הגופנית או  חוסר ניסיונו, ותנאי החוזה גרועים במידה בלתי סבירה מן המקובל, רשאי לבטל את החוזה".

עושק הוא ניצול של מצוקתו, חולשתו או חוסר ניסיונו של אחר. נדרשת ידיעתו של העושק על מצוקתו, חולשתו או חוסר ניסיונו של המתקשר. לעומת זאת, לא קיימת דרישה כי המנצל גרם למצב המצוקה, החולשה או חוסר הניסיון. מצב העשוק – מצוקתו השכלית או הגופנית או חוסר ניסיונו צריך להיות חמור וקיצוני. גם יסוד תנאי החוזה צריך להתקיים בגדרו "תנאי החוזה גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל".

יסודותיה של עילת העושק הם מצטברים ואין די בהוכחת חלק מהם בלבד.

 

רות רפאלי משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני החוזים. משרדנו ישמח לייצג ולייעץ בנושאים השונים בדיני חוזים.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני חוזים צור קשר.

 

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support