עיקרון חופש החוזים

עיקרון חופש החוזים

עיקרון חופש החוזים הוא העיקרון החשוב ביותר בדיני החוזים בעולם החופשי. עיקרון זה מהווה בסיס לכלכלה חופשית ולמסחר. העיקרון כולל בחובו את חופש ההתקשרות, החופש של אדם או גוף להחליט למי ברצונו להציע שירותיו או מרכולתו ו/או ממי ברצונו לקבל שירותים; חופש העיצוב, החופש של הצדדים לחוזה לקבוע את תוכן החוזה שביניהם; ואת כוחו המחייב של החוזה, אשר מתבסס על ההנחה כי החוזה נכרת כדין ומתוך רצון חופשי ועל כן הוא מחייב את הצדדים לו.

עיקרון חופש החוזים הוא אחד מעקרונות היסוד במשפט הישראלי והוא פעמים נתפס כבעל מעמד של זכות יסוד חוקתית.

עיקרון חופש החוזים, אולם, אינו עיקרון מוחלט ובמקרים מסוימים הוא נסוג נוכח עקרונות וערכים אחרים.

כך לדוגמה, פרק ב' לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973 (להלן: "חוק החוזים (חלק כללי)" או "החוק"), אשר עוסק בביטול חוזים מחמת פגם ברצון, מבטא גם מגבלה להסכמה שבין הצדדים. בדומה לכך, גם החקיקה בתחום החוזים האחידים, מגבילה את חופש החוזים. במקרים הללו נסוג חופש החוזים אל מול ערכים חשובים אחרים כגון הגינות, מוסר חברתי וצדק בין הצדדים לחוזה.

 

רות רפאלי משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני החוזים. משרדנו ישמח לייצג ולייעץ בנושאים השונים בדיני חוזים.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני חוזים צור קשר.

 

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support