רשלנות

רשלנות

עוולת הרשלנות הינה העוולה הראשית בפקודת הנזיקין. מרבית התביעות הנזיקיות מבוססות על עוולה זו. עוולת הרשלנות היא הפרה של חובה להתנהג בזהירות אשר מובילה לנזק. יסודות העוולה הם שלושה:

  1. קיומה של חובת זהירות של הנתבע כלפי התובע
  2. הפרת חובת הזהירות
  3. גרימת נזק כתוצאה מהפרת החובה

חובת הזהירות קיימת כלפיי אדם שנמצא בתחום הסיכון שיצר הנתבע וכלפי מי שצפוי להיפגע. משמע לנתבע מערכת יחסים מיוחדת עם התובע המחייבת אותו לנקוט באמצעי זהירות. לאחר שנקבע קיומה של חובת זהירות של הנתבע כלפיי התובע, יש לברר האם הופרה חובת הזהירות. התרשלות היא הימנעות מעשייה, כאשר אדם סביר היה עושה מעשה, או עשיית מעשה כאשר אדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות.

בבחינת הפרת חובת הזהירות יבדוק בית המשפט אם הנתבע התנהג באופן אשר חורג מן הנורמה המקובלת כפי שבית המשפט רואה אותה. התרשלות הינה אי-נקיטת אמצעי זהירות סבירים.

כלומר הקביעה כי נתבע הוא רשלן תיערך באופן דו-שלבי. בשלב ראשון יעריך בית המשפט כיצד על הנתבע היה לנהוג. בשלב שני, על בית המשפט לקבוע האם התנהגות הנתבע לא עמדה בסטנדרט ההתנהגות הראוי והייתה בלתי-סבירה.

 

רות רפאלי משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני הנזיקין. משרדנו ישמח לייצג ולייעץ בנושאים השונים בתחום הנזיקין.

לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני נזיקין צור קשר.

 

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.

מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support