שימוע לפני פיטורין

שימוע לפני פיטורין

על המעסיק חלה החובה לקיים לעובד שימוע לפני פיטוריו. לא ניתן לפטר עובד ממקום העבודה מבלי לתת לו הזדמנות נאותה, סבירה והוגנת להשמיע טענותיו כנגד הכוונה לפטרו ואין לבצע פיטורין שלא בתום לב.
במסגרתו של שימוע לפני פיטורין יש להציג בפני העובד את הנימוקים המלאים בגינם נשקלת האפשרות לפטרו ולתת לעובד הזדמנות להשמיע טענותיו וטיעוניו כנגד פיטוריו.
עובד אשר פוטר מבלי שנערך לו שימוע רשאי לתבוע את המעסיק בבית הדין לעבודה. במסגרת תביעתו רשאי העובד לבקש לבטל את הפיטורים או פיצויי בגין הליך פיטוריו אשר נעשה באופן בלתי-תקין.

פיטורין שלא בתום לב, שימוע לפני פיטורין

כללים לעריכת שימוע תקין

 • על המעסיק להודיע בכתב לעובד על עריכת שימוע לפני פיטורין, מועד עריכת השימוע ומקום עריכת השימוע ולפרט בפני העובד את מהות העניינים אשר ידונו בשימוע והסיבות בגינן נשקלים פיטורי העובד.
  על המעסיק להיות קונקרטי בעניין זה ולהצביע על אותם אירועים אשר הובילו לשקילת פיטוריו כך שהעובד יוכל לתת התייחסותו לטענות הללו. תוך כך על המעסיק לפרט בפני העובד את כל הממצאים והמסמכים אשר קיימים בעניינו.
 • על המעסיק לתת לעובד פרק זמן סביר והוגן ללימוד הטענות של המעסיק והכנה לשימוע.
 • השימוע צריך להתקיים במקום מכובד וראוי ולהיערך התנאים סבירים (מבחינת רעש לדוגמה).
 • במהלך שימוע לפני פיטורין נדרשת נוכחות של גורם אשר מוסמך לקבל החלטות ועל המעסיק להציג את טענותיו במלואן בפני העובד ולגבותן בראיות ככל שניתן.
 • במהלך השימוע יש לאפשר לעובד להציג טענותיו וראיותיו במטרה לנסות ולשכנע את הממונים עליו כי אין מקום לפטרו.
 • העובד זכאי להביא עורך דין מייצג מטעמו ו/או נציג ועד עובדים לשימוע.
 • על המעסיק לערוך פרוטוקול בכתב לשימוע ולמסור העתק ממנו לעובד.
 • על המעסיק לקבל החלטה לגבי פיטורי העובד בחלוף זמן סביר אחרי השימוע ולאחר שקילת הטענות אשר הועלו בשימוע לרבות עמדת העובד.
 • על המעסיק להעלות על הכתב את החלטתו המנומקת לגבי העובד.
 • על המעסיק להקשיב לטענות העובד במהלך השימוע בתום לב ובנפש חפצה.

רות רפאלי משרד עורכי דין הינו משרד עתיר ניסיון בתחום דיני העבודה. משרדנו מייצג עובדים ומעסיקים וישמח לבחון עבורכם סוגיה אשר קשורה בנושא של שימוע לפני פיטורין, פיטורין שלא בתום לב ולייעץ לכם בתחום דיני העבודה.
לפגישת ייעוץ עם עורך דין אשר עוסק בדיני עבודה צור קשר.

התכנים אשר מופיעים באתר נועדו לספק מידע משפטי כללי והם אינם מהווים עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין על בסיס אישי ופרטני.
מטרתם של התכנים והמאמרים המופיעים ו/או מצוטטים ו/או מופנים באתר היא להרחיב את בסיס הידע של הגולש בנושאים שונים והם אינם מחליפים פנייה לאיש מקצוע מוסמך.

ליצירת קשר נא למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם:

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button050-7723737
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support